Idamaade traditsioonid, näiteks jooga, budism ja hinduism õpetavad, et lisaks füüsilisele kehale on inimestel olemas ka energiakeha. Viies tasakaalu eluenergia vood, ms läbivad energiakeha kanaleid ja keskusi, parandab see füüsilist ja emotsionaalset tervist ning spirituaalset heaolu.
Kuna suuremal osal meist on enamasti mõni tšakra paigast ära, on oluline teada, mis need tšakrad üldse on, millised on nende ülesanded, kuidas neid tervendada ning millised probleemid tekivad, kui mõni tšakra on paigast ära.
Mis on tšakrad?
Sõna chakra pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast. Iidse tervendamissüsteemi kohaselt paikneb piki selgroogu 7 peamist tšarat ehk ratast, mis on keerlevad energiapallid inimese kehas. Kuigi väidetakse, et põhitšakraid on seitse, on ka neid, kes väidavad, et kroontšakra kohal on veel ka kaheksas. Teistes kehaosades on lisaks veel väikesi tšakraid.
Kuna peaksime tõmbama endasse värsket, puhast energiat, tõrjudes negatiivset, ära kasutatud energiat, tulevad siinkohal appi tšakrad, mis on nagu hammasrattad, mis ringlevad inimese selgroos, uuendades pidevalt energiat.
Tasakaalus ja tervel inimesel keerlevad tšakrad kiiresti ja sujuvalt, ning kui neid visualiseerida, on nende värvid suhteliselt selged – need peaksid olema umbes greibisuurused. Kui keegi aga on vaimselt, emotsionaalselt või füüsiliselt ebaterve, hakkavad tšakrad kas liiga kiiresti või liiga aeglaselt keerlema; need kaotavad oma värvi või killustuvad; suurenevad või tõmbuvad kokku.
Energiavood
Kuigi igaüks ei pruugi suuta tšakraid oma füüsiliste silmadega näha, saab kasutada oma intuitsiooni nende tunnetamiseks. Meeltevälise tunnetuse või võimetega inimesed on võimelised energiat nägema inimese keha ümbritseva aurana. Auravärvide nägemist omaenda silmade läbi saab omale ka selle õpetuse järgi selgeks teha. Inimesed on öelnud, et tšakraid on võimalik näha avanemas ja sulgumas, lisaks pöörlevad need spiraalina, meenutades veepöörist. Kui kõik tšakrad on avali ja toimivad korralikult, saab inimese keha kosmilist või jumalikku energiat, mis tulvab temasse justkui õige sagedusega elektrivool.
Energiaravi
Energiaravi põhineb ideel, et oma eluenergiat saab reguleerida, pöörates tähelepanu keha seitsmele energiakeskusele, mida nimetatakse tšakrateks. Tšakrad on pöörlevad eluenergiarattad, mis joonduvad keha peamisele energiakanalile, mis paikneb selgrooga paralleelselt. Igast tšakrast võngub teatud värvisagedusega energiat, mis mõjutavad kindlaid füüsilisi, emotsionaalseid ja spirituaalseid muresid.
Kuidas tšakrad töötavad?
Iidse India ajurveda-õpetuse kohaselt kujutavad seitse põhitšakrat endast erinevatel võnkesagedustel töötavaid energiakeskusi. Antud kekused on elutähtsad, kuna kosmiline ehk jumalik energia on nii võimas, et kui selle võnkesagedust ei alandata, pole inimkeha suuteline seda vastu võtma ega ka endas hoidma. Tšakrad võimaldavad kosmilisel energial kehasse siseneda ja inimesele funktsioneerimiseks kütust anda.
Tšakrad, värvid ja sagedused
Iga tšakra on tema mõju iseloomustavat värvi, kusjuures kasutatakse tšakrate märgistamisel vikerkaarevärve. Tšakrate võnkesagedused vastavad valguse võnkesagedusele, mitte temperatuurile: punase, oranži ja kollase valguse võnkesagedused on aeglased, samas kui sinised ja lillad kiired on kiiremad. Käsi inimese kehale asetades tajuvad tervendajad madalamaid võnkeid kuumusena ja kõrgeid jahedusena.
Tšakrad, nende sümbolid ja hormoonid
Ajurveeda järgi on põhitšakrad ühendused keha peamiste hormonaalkeskustega. Hormoonid on keemilised sõnumiviijad, mida aju saadab vajaliku tulemuse saavutamiseks erinevatesse kehaosadesse. Hormonaalkeskused on omamoodi üleminekutsoon tšakrate energiasüsteemi ja füüsilise keha vahel.
Kroontšakra, Kolmanda silma tšakra ja Kurgutšakra energiad on jahedad ja kõrge sagedusega. Seotud vaimse avanemise ja kõrgenenud eneseteadvustamisega. Kroontšakra on seotud käbinäärmega, mis kontrollib meie reageerimist valgusele ja pimedusele ning aitab meil uinuda. Kolmanda silma tšakra on seotud ajuripatsiga, mis on peamine hormonaalkeskus. Kurgutšakra vastab kilpnäärmele, mille valitseda on ainevahetus ja rakkude taastamine.
Südametšakra on sillaks vaimsete ja kehaga seotud tšakrate vahel, armastuse ja kasvamise koht, õrnalt soe keskmine sagedus. Südametšakra on seotud harknäärmega, mis on immuunsüsteemi keskus.
Päikesepõimikutšakra, sakraaltšakra ja juurtšakra energiad on seotud kehas toimuvate füüsiliste protsessidega; neid on vaja tegutsemise, soojätkamise ja ellujäämise jaoks, kuumad ja madala sagedusega. Päikesepõimikutšakra seostub kõhunäärme ja selle poolt toodetava insuliiniga. Sakraaltšakra on seotud sugunäärmetega ja nende poolt toodetavate hormoonidega, Juurtšakra aga neerupealiste ja adrenaliiniga.
KROONTŠAKRA
Kroontšakra asub pealae keskel. Kroontšakra sanskritikeelne nimetus on sahasrara ehk ’’tuhande õielehega lootos’’. Inimese eluajal on see keskus seotud hinge ja igavese tarkuse allikaga.
Värv: Kroontšakra värviks on valge, vikerkaarevärvidega täidetud teemandi sära, või ka violetne.
Elulised küsimused: usk, inspiratsioon, spirituaalsus, väärtused ja eetika, isetus, pühendumus, müstiline arusaamine, valgustus.
Seotud kehaosad: Kogu keha hõlmavad süsteemid: skelett, lihassüsteem, nahk, närvisüsteem.
Põhifunktsioonid: Kroontšakra on seotud sügaval kolju sisemuses peituva käbinäärmega, mis toodab melatoniini (s.o keha bioloogilist kella kontrolliv hormoon). Melatoniin mõjutab ärkvelolekut ja und ehk teadvusel- ja teadvusetut olekut. Ka unenägusid saab tõlgendada kroontšakralt saadava informatsioonina.
Kroontšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on krooniline väsimus ilma füüsilise põhjuseta, nahahaigused, keskkonnast tingitud haigused, neuroos, vaimuhaigused. Võimalikeks probleemideks on ka segadus, üleolevus, suutmatus suurt pilti näha, spirituaalsed kõhklused, hinge kaotamine. Käbinäärme tööd võib häirida täisspekriga päevavalguse puudumine, mis omakorda põhjustab masendust ja unehäireid, mida tuntakse sensoorse depressiooni nime all. Sensoorne depressioon on kõige tavalisem tunnusmärk sellest, et kroontšakra on tasakaalust väljas. Lisaks on kroontšakra tundlik kõikvõimalike pingete (nii füüsilise-, emotsionaalse-, vaimse- või ka keskkonna poolt põhjustatud) suhtes, mille tulemuseks võivad olla järsud meeleolumuutused või segadus. Ammendunud, taastamist vajavast kroontšakrast annab märku ka äärmise vaimse rahutuse seisund.
KOLMANDA SILMA TŠAKRA
Kulmu- ehk kolmanda silma tšakra on kujutatud silmakujulisena keset laupa ja kulmude vahel asuvana. Selle sanskritikeelne nimi ajna tähendab ’’tajuma’’. Kolmanda silma tšakra on tihedas ühenduses selle tajumisega, mis jääb inimeste ja igapäevaelu tavapiiridest väljapoole. See energiakeskus on seotud vaistu, inspiratsiooni ja teadvuse järskude muutustega.
Värv: Käesoleva tšakra värvuseks on rahustavalt sügavpurpurne või indigosinine.
Elulised küsimused: inspiratsioon, intuitsioon, intelligentsus, mälu, visioon, sisekaemus, tarkus.
Seotud kehaosad: aju, kesknärvisüsteem, silmad, kõrvad, nina, põsekoobas, ajuripats, käbikeha.
Põhifunktsioonid: Füüsiliselt on kolmanda silma tšakra seotud ajuripatsiga – see hormoone tootev sisenõrenääre asub suuraju all, ninajuurega kohakuti. Ajuripats vastutab erinevate kasvu-, reproduktsiooni- ja seksuaaltsüklite reguleerimise eest, ent tundlikul ja vaiksel moel, mis jääb teadvuse või ratsionaalse meele protsessi piiridest kaugele väljapoole.
Kolmanda silma tšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on epilepsia, silmaprobleemid, ninakõrvalkoobaste põletikud, peavalud, migreen, insult, kurtus, unetus, õudusunenäod. Kolmanda silma tšakra annab energia ammendumisest märku selguse puudumisega, suutmatusega tajuda õigesti, tõe mittenägemisega, kogemustest mitte õppimisega peavaludega lauba piirkonnas, silmavaluga ja pingega otsa ees. See valu omakorda on märgiks sellest, et vaistlikkust on alla surutud. Loovus puruneb liiga tihti ratsionaalse mõtlemise raskuse all, ent kolmanda silma poolt tekitatud teadvuse järsud muutused võivad anda väljakutsetele uusi ebatavalisi lahendusi.
KURGUTŠAKRA
Kurgu- ehk kõritšakra asub kaela allosas kägiaugus ning see peenelt tasakaalustatud ala on lähedalt seotud heli, suhtlemise ja häälega. Kurgutšakra on esimene kolmest tšakrast, mis töötavad kiiremini ja kõrgemal sagedusel kui madalamal asuvad energiakeskused. Kurgutšakra sanskritikeelne nimi vishuddha tähistab ’’puhastumist’’.
Värv: Antud tšakra värvuseks on säravsinine ja see mõjutab meie poolt valitud sõnade kaudu suhtlemist meid ümbritsevate inimestega.
Elulised küsimused: individuaalsuse väljendamine, võime rääkida ja kuulata, ausameelsus, loov ja kunstiline eneseväljendus, vaimukus ja huumorimeel.
Seotud kehaosad: kurk, kael, suu, hambad, igemed, lõualuu, kilpnääre, kaelalülid, söögitoru.
Põhifunktsioonid: Kilpnäärmega seostatud kurgutšakra on tihedalt seotud ainevahetusega, sellega, kuidas keha energiat muundab ja kasutab. Antud tšakra on üsna lähedal rinna ülaosas asuvale harknäärmele, mis mängib olulist rolli selles, kui tugev on meie immuunsüsteem, ja on seotud südametšakraga. Hea moodus kurgutšakra tugevdamiseks on lasta headel emotsioonidel südametšakrast läbi voolata.
Kurgutšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on kurguvalu, kõripõletik, sagedased külmetushaigused, igemehaigused, hammaste probleemid, kilpnäärmeprobleemid, reumaatiline kaelakangestus. Võimalikud probleemid on veel kehv suhtlemisoskus, soovimatus kuulata, võimetus loovaid ideid väljendada, valetamine ja liialdamine. Kurgutšakra ja seda ümbritsev ala on immuunsüsteemi nõrkuse korral vastuvõtlik põletikule ja nakkustele – need hädad on tavaline märk sellest, et energia on ammendunud. Kõripiirkond on emotsioonide suhtes äärmiselt tundlik: pingelistel aegadel võib see tunduda pingul, otsekui krampi tõmbunud ja valulik, sulgedes kurgutšakra mõnikord täielikult. Sellistel aegadel vajavad nii allpool asuv südamekeskus kui ka kõri energiavoo taastamiseks kerget ravitsemist.
SÜDAMETŠAKRA
Südametšakra asub keset rinda, rinnakuluu kohal. Sanskriti keeles on selle nimi anahata, mis tähendab ’’võitmatu’’. Tugev südametšakra ei lase end emotsioonide kõikumisest ja karmidest või vastikutest sõnadest häirida, vastates negatiivsusele armastuse ja kaastundega.
Värv: Selle põhivärv on roheline, mis tähistab ühtlasi ka kasvamise värvi. Südametšakra täiendavaks värviks on tingimusteta armastust sümboliseeriv roosa.
Elulised küsimused: usaldus, võim, õitseng, tahe, sisemine sund, ambitsioonid, vastutustunne otsuste tegemiseks, vastuvõtlikkus kriitikale, kõhutunne.
Seotud kehaosad: süda ja vereringe, ribid, rinnakorv, kopsud, õlad ja käed, rinnad, selgroo ülemine osa.
Põhifunktsioonid: Südametšakra vastab südamele ja sellega seotud armastusele, andes energiat ka rinnakuluu kohal asuvale harknäärmele. Harknääre toetab immuunsüsteemi – keha kaitset bakterite ja viiruste vastu. Immuunsüsteemi kurnavad emotsionaalne stress ja meeleärevus, mistõttu aitab keha ja vaimu tervisele kaasa see, kui südametšakra energia on korras ja emotsioonid positiivsed.
Südametšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on kõrge vererõhk, südamehaigused, bronhiit, astma, kopsupõletik, õlaprobleemid, rinnavähk. Südametšakra energia ammendumisest annavad tavaliselt märku kurvameelsus, hüljatuse tunne, vihkamine, üksindus, enesekesksus, halvad suhted, passiiv-agressiivsus, armukadedus, kibestumine ja liigsõltuvus teisest inimesest. Mida eraldatumana teistest me end tunneme, seda madalam on südametšakra energiatase – jääme nõrgaks ja kaotame elujõu. Südametšakra energiat aitab taastada viibimine looduses, värske õhk ja päikesevalgus, ka mõistvate lähedastega rääkimine.
PÄIKESEPÕIMIKUTŠAKRA
Päikesepõimikutšakra asub rinnakorvi keskel rinnakuluu all ’’kolmnurgas’’. Selle sanskritikeelne nimi on manipura, mida tähistab ’’helkuv juveel’’.
Värv: Selle värvuseks on särav kuldkollane, nagu päike. Hele päikesevalgus teeb meid õnnelikuks ja täidab positiivsusega, liiga eredalt särav päike on väljakannatamatu, seevastu päikese puudumisel tunneme end masendunult – antud metafoor sobitub ka päikesepõimikutšakraga, mille tasakaalustamine võib olla üsna keeruline.
Elulised küsimused: võime armastada ja olla armastatud, lootus, empaatia, aktsepteerimine, andestus, leinamisvõime.
Seotud kehaosad: magu, maks, põrm, sapipõis, pankreas, peensool, selgroo keskosa.
Põhifunktsioonid: Antud tšakral on tugev seos enesetunnetusega, sealjuures peitub päikesepõimikutšakra mõistmise võti tasakaalu leidmises lapse soovide ja teistega arvestamise vahel.
Päikesepõimikutšakra probleemid: Võimalikeks probleemideks on haavandid, käärsoolevähk, diabeet, seedehäired, söömishäired, hepatiit, sapikivid, kõhukinnisus, kõhulahtisus. Päikesepõimikutšakra on seotud kõhunäärmega, mis toodab insuliini (keha suhkrutaset kontrolliv hormoon). Füüsilisel tasandil väljenduvad häired suhkrutaseme tasakaalus tujukuse või isudena. Päikesepõimiku häirumisest annavad märku ka agressiivsus, viha/raev, väsimus, ambitsioonide puudumine, kalduvus süüdistada teisi, vimm, süütunne, liigne tundlikkus kriitika suhtes. Käesolevat tšakrat aitavad tasakaalustada aeglased, rahulikud hingetõmbed. Veresuhkru taset aitavad aeglaselt reguleerida süsivesikuid sisaldavate toiduainete (nt kaer) söömine.
SAKRAALTŠAKRA
Sakraaltšakra asub ristluu kohal puusade vahel. Keha eesküljelt leiab selle, mõõtes kolm sõrmelaiust nabast allapoole. Selle sanskritikeelne nimi on svadhisthana, mis tähendab ’’elukohta’’. Seda tšakrat loetakse inimese loomingulise energia keskuseks, seal asub püha jõud, mida tuntakse seksuaalsusena, ja kihk ideesid käegakatsutavasse vormi valada.
Värv: Sakraaltšakra värviks on soe oranž, millel on inimeste emotsioonidele positiivne mõju.
Elulised küsimused: paindlikkus, võime nautida seksuaalseid rõõme, võime genereerida uusi ideid, võime hoolitseda ja lasta enda eest hoolitseda.
Seotud kehaosad: suguelundid, jämesool, neerud, põis, ussripik, selgroo alumine osa.
Põhifunktsioonid: Sakraaltšakra on seotud reproduktiivsusega; tasakaalustab ja hoiab ülal alaselja, puusade ja seksuaalorganite energiat. Sakraaltšakra energia on vajalik ka meestele, kuna hoolitseb eesnäärme tervise eest, mis omakorda on seksuaalse funktsioneerimise juures elutähtis.
Sakraaltšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on valud alaseljas, menstruatsioonieelne kurnatus või valulik menstruatsioon, viljatus, impotentsus, põiepõletik, pimesoolepõletik, neerukivid. Ka on võimalikeks probleemideks jäikus, iha ja seksuaalse rahulduse puudumine, hirm puudutuste ja intiimsuse ees, enesekahjustamine, enese hooletussejätmine, blokeeritud loovus, häbi. Kui probleemiks on huvipuudus seksi või intiimsuse suhtes, tähendab see, et sakraaltšakra energia vajab taastamist ja vaja võib minna ka professionaalset nõustamist. Energia taastamiseks sobib tantsimine, taiji kui ka jooga.
JUURTŠAKRA
Juurtšakra asub selgroo lõpus õndraluu ehk sabakondi sisepinnal. See hoiab ülal ja tugevdab meie igapäevaeluks ja -tegevuseks vajalikku energiat. Juurtšakra energia on seotud ka füüsilise keha ja selle tugevusega. Sanskriti keeles kutsutakse antud tšakrat muladhara, mis tähendab ’’juurt’’ ja ’’keskset tuge’’.
Värv: Kuna Juurtšakra on seotud verega, milles avaldub inimese elujõud käegakatsutaval kujul, on ka antud tšakra vastava energia värvi – erepunane.
Elulised küsimused: ohutus ja turvalisus, eluliselt vajaliku olemasolu, stabiilsus ja reaalsustaju, võime enese eest seista, õiged otsused, enese väärtustamine.
Seotud kehaosad: vaagen, luud, jalad, pahkluud ja jalalabad, puusad ja pärak, immuunsüsteem.
Põhifunktsioonid: Juurtšakra seostub kehalise energiaga, mis võimaldab meil maailmas ellu jääda. Ilma selle energiata pole meil jõudu tegevusteks, mis kindlustavad meile turvalisuse. Tugev juurtšakra energia paneb tundma end turvaliselt ja tugevalt Maaga seotuna, mis tähendab, et tunnetame Maa pinnal kõndides tema toetust.
Juurtšakra probleemid: Võimalikeks terviseprobleemideks on ishias, veenilaiendid, vaagnavalud, pärakuvähk, hemorroidid, puusa-, põlve-, pahkluu- ja jalaprobleemid. Võimalikeks probleemideks on veel ka depressioon, pea pilvedes ja jalad maast lahti tunne, enesekindluse puudumine, madal enesehinnang, riskimine, sõltuvused, hirmud ja foobiad, enesetapumõtted. Juurtšakra on seotud neerupealistega, mis on aktiivselt kaasatud kehalise energia korras- ja ülalhoidmisse. Suur füüsiline- või emotsionaalne pinge võib neerupealiseid kurnata, mille tagajärjeks on valud alaseljas või toetuse puudumise tunne. Ülekoormatud juurtšakra vajab energia taastumiseks palju puhkust, head toitu ja und.
Allikad:
Harding, J. (2016). Tervendavad kristallid: Teejuht emotsionaalse ja füüsilise tasakaaluni. Kirjastus: Sinisukk.
Kristallimaailm. (2015). Tšakrasüsteem ehk käsitlus inimese energiakeskustest. http://www.kristallimaailm.ee/tscaronakrad-ehk-energiakeskused.html
Rodenbeck, C., & Rosen, B. (2017). Kristallid igaks päevaks: Avasta kristallide vägi. Kirjastus: Tänapäev
Teie Lau Ra 𓂀